VIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ
ROŻYŃSK WIELKI 2016

PROGRAM 2016

Inaugurację w niepowtarzalnym stylu zafundował nam swoimi niedościgłymi improwizacjami niezwykły i utytułowany organista węgierski Robert Kovacs, który partnerował także w koncercie pełnej temperamentu skrzypaczce Jolancie Sosnowskiej.

Czerwcowa Scena Młodych zatętniła życiem, tym razem ze zdwojoną siłą – zabrzmiała jedynie muzyka polska i w dodatku odbyło się prawykonanie, a była to kompozycja Piotra Wróbla. Wykonała ją, goszcząca ponownie w Rożyńsku (tym razem w liczbie 18 osób) najbardziej utaletowana muzycznie młodzież z Warszawy, z Liceum im. Brzewskiego, pod kapitalnym przewodnictwem prof. Andrzeja Gębskiego – wibitnego skrzypka i pedagoga tych młodych muzyków – przyszłości naszej polskiej elity muzycznej.

W lipcu oszołomiła gitarowa wirtuozeria rodem z Wenezueli, którą mistrzowsko zaprezentował Jonathan Bolivar, (jego wykonanie słynnego Lotu Trzmiela na YT nie ma sobie równych – sprawdźcie sami!). Kunszt tworzenia na żywo również zaprezentował niezrównany organista warszawski Michał Markuszewski, obecnie jeden z najbardziej znanych polskich organistów na świecie.

Rewelacyjny koncert dali w sierpniu organista rosyjski Artjom Chaczaturow i grający na duduku, saksonecie i klarnecie basowym – mieszkający w Wiedniu – Maciej Gołębiowski. Ich improwizacje i własne kompozycje oraz niezwykła muzykalność sprawiły,
iż koncert należał do najbardziej udanych ze wszystkich koncertów festiwalowych.

Koncert finałowy obfitował w oryginalne różnorodne utwory od baroku po współczesność, w pełnym temperamentu i wyrazu wykonaniu liczących się na scenach Europy austriackich muzyków – tenora Markusa Miesenbergera i organisty – Petera Waldnera.

Tym razem spływ kajakowy odbył się we wrześniu, przy pięknej pogodzie i zachwycie gości z Austrii.

I KONCERT

INSPIRACJE i IMPROWIZACJE
15 maja 2016
godz. 11:30


Jolanta Sosnowska skrzypce (PL & AT)
Robert Kovács organy (HU & AT)

Czytaj

PROGRAM

Marian Sawa (1937-2005)
Bogurodzica (2003)

Franz Schmidt (1874-1939)
z cyklu ‘Cztery Chorały’ (1926)
O Ewigkeit, du Donnerwort

Was mein Gott will

Marian Sawa (1937-2005)
Trzy Dialogi (2002)

Franz Schmidt (1874-1939)
z cyklu ‘Cztery Chorały’ (1926)
O wie selig seid ihr doch, ihr Frommen
Nun danket alle Gott

Marian Sawa (1937-2005)
Cadenza (2003?)

Fritz Kreisler (1875-1962)
Recitativo und Scherzo-Caprice op. 6 (1910)

Franz Liszt
(1811-1886)
Preludium i fuga na temat B-A-C-H  S. 260 (1869-70)

Felix Borowski
(1872-1956)
Adoration (1898)

Fritz Kreisler (1875-1962)
Preludium i Allegro (1910)

Robert Kovács (*1976)
Improwizacje organowe na tematy polskich pieśni kościelnych

Czytaj

II KONCERT

SCENA MŁODYCH
TYLKO MUZYKA POLSKA
19 czerwca 2016
godz. 11:30

Warszawska Orkiestra Smyczkowa im. Z. Brzewskiego
Prof. Andrzej Gębski – prowadzenie (PL)

Czytaj

PROGRAM

Piotr Wróbel (*1977)
Polonez ‘Jan Kazimierz’ na orkiestrę smyczkową

Anonim polski z XXIIIw.
Symphonia de Nativitate na smyczki (1759)

Romuald Twardowski
(*1930)
Canzona i Marsz na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową
solista: Mateusz Gębski

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)
Menuet

Romuald Twardowski (*1930)
Tryptyk Mariacki na orkiestrę smyczkową
Stajenka Betlejemska
Taniec I
Złożenie do Grobu
Taniec II
Zmartwychwstanie

Henryk Czyż (1923-2003)
Canzona di Barocco na smyczki

Piotr Wróbel (*1977)
Sinfonietta nr 2 na orkiestrę smyczkową (prawykonanie)

Czytaj

III KONCERT

PORTRET WIRTUOZA
17 lipca 2016
godz. 11:30

Jonathan Bolívar gitara (WEN)
Michał Markuszewski organy (PL)

Czytaj

PROGRAM

Michał Markuszewski (*1980)
Uwertura (improwizacja)

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
‘Erbarme Dich mein, O Herre Gott’ BWV 721

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
II Sonata a-moll BWV 1003
Adagio
Allegro

Luis Ochoa (1959-2014)
Solsticio

Tom Jobim (1927-1994)
Felicidade (aranż. Roland Dyens)

Efraín Silva (*1952)
Canción parameña
Estudio con Pajarillo

Gerard Bunk (1888-1958)
‘Allelujah’ z cyklu ‘Acht Charakterstücke’ op. 54

Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901)
‘Romance’ z IX Sonaty b-moll op. 142

Michał Markuszewski (*1980)
2 improwizacje nt. pieśni maryjnych

Franz Liszt (1811-1866)
Consolation nr 3

Vinzenzo Bellini (1801-1835)
Sonata per Organo

Czytaj

IV KONCERT

RAPSODIA i BALLADA
14 sierpnia 2016
godz. 11:30

Maciej Gołębiowski duduk, saksonet, klarnet basetowy (PL & AT)
Artjom Chaczaturow organy (RUS)

Czytaj

PROGRAM

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Koncert organowy a-moll BWV 593
Allegro
Adagio
Allegro

Sergiej Rachmaninow (1873-1943)
Wokaliza op. 34 nr 14

Camille Saint-Saëns (1835-1921)
‘Allegro appassionato’ op. 43

Maciej Gołębiowski (*1975)
Improwizacja na duduk

Max Reger (1873-1916)
Sonata op.107
Vivace
Allegro


Max Reger
(1873-1916)
2 przygrywki chorałowe z op. 153a
‘Ach bleib mit deiner Gnade’
‘Aus tiefer Not schrei ich zu dir’

Wiaczesław Karatygin (1875-1925)
Preludium i Fuga ‘à la Russ’

Eugène Bozza (1905-1991)
Ballade (1944)

Melodia tradycyjna

Scherele Rhapsodie

Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901)
2 utwory z cyklu op. 174
‘Betrachtung’
‘Aufschwung’

Maciej Gołębiowski (*1975)
‘Duduk für Janek’

Czytaj

V KONCERT

VOX DEI VOX POPULI
18 września 2016
godz. 11:30

Markus Miesenberger tenor (AT)
Peter Waldner organy (AT)

Czytaj

PROGRAM

Anonim z XVI w.

z Tabulatury Jana z Lublina
Hayduczky
Italica
Poznanie
Zaklolam szya Tharnem
(ad unum saltum)

Stefano Bernardi (1577-1637)
Magnificat

Claudio Monteverdi (1567-1643)
‘Nigra sum’ z ‘Nieszporów Maryjnych’, SV 206

Georg Friedrich Händel (1685-1759)
‘Comfort ye – Every valley’ z oratorium ‘Mesjasz’ HWV 56

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Fantazja ‘Komm, heiliger Geist, Herre Gott’, BWV 651

Ludwig van Beethoven (1770-1827)
‘Ich liebe dich’ WoO 123

Franz Schubert (1797-1828)
Ave Maria D 839

Jacques-Nicolas Lemmens (1823-1881)
Prière

César Franck (1822-1890)
Panis angelicus

Théodore Dubois (1837-1924)
Toccata G-Dur

Augustinus F. Kropfreiter (1936-2003)
z tryptyku ‘Dreifaltigkeits-Triptychon’ (1959)
Christe, aller Welt Trost
Andante mystico – Bewegt – Tempo I

Ralph Vaughan Williams (1872-1958)
Silent noon

Czytaj