MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ
ROŻYŃSK WIELKI

ORGANY

Zabytkowe organy opus 653 zbudowane w 1895 roku przez firmę Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą, są nieodłącznie związane z historią kościoła w Rożyńsku Wielkim. Instrument ten o trakturze mechanicznej i wiatrownicach stożkowych liczy sobie 18 głosów. Jego piszczałki znajdują się w się w drewnianej obudowie, którego fronton zdobi szlachetny w swym wyglądzie neogotycki prospekt. Organy posiadają dwa manuały i sekcje pedałową.

Dyspozycja instrumentu jest zgodna ze stylistyką epoki, w której zostały wybudowane, dlatego też przeważają w nim ciepłobrzmiące głosy ośmiostopowe. W pierwszym manuale znajduje się również głos szesnastostopowy, nadający brzmieniu głębię i moc. W pedale znajduje się głos językowy – puzon, podkreślający zdecydowaną barwę basów. Czterochórowa mikstura dodaje blasku i sprawia, iż organy rożyńskie należą do najważniejszych zabytków muzycznych swojej okolicy.

Dzięki staraniom księdza proboszcza Marka Walusia oraz fundatorom – pp. Edwardowi i Dorocie Ratyńskim – organy wróciły do swojej dawnej formy w roku 2007. Instrument odrestaurowała firma p. Krzysztofa Grygowicza z Tarczyna, a poświęcił Jego Ekscelencja ks. bp Mazur.

POSŁUCHAJ BRZMIENIA ORGANÓW!

Theodore Dubois (1837-1924) Cantilene religieuse
gra Marietta Kruzel-Sosnowska