INTERNATIONALES
ORGEL- UND KAMMERMUSIK FESTIVAL
ROŻYŃSK WIELKI

BIOGRAMY
R-Z

ROJEK PIOTR (PL) organy

ROJEK PIOTR (PL) organy

Piotr Rojek jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiował w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty. Pracuje na stanowisku adiunkta w tejże uczelni, a także na Uniwersytecie Opolskim oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Jest laureatem konkursów organowych i kompozytorskich. Ma w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

(Biogram 2011)

Zwiń

ROKYTA LISELOTTE (CZ) fletnia pana

ROKYTA LISELOTTE (CZ) fletnia pana

Liselotte Rokyta. Po podstawowym dwuletnim studium u Damiana Lucy naukę gry na fletni Pana Liselotte kontynuowała u słynnego rumuńskiego wirtuoza Nicole Pirvu w Konserwatorium w Hilversum i na Hoge School der Kunsten w Amsterdamie (Holandia). Podczas studiów zaliczyła mistrzowskie kursy u Simiona Stanciu i Gheorghe Zamfira. Kilka razy odwiedziła Rumunię w celu przyswojenia sobie autentycznej gry na fletni Pana, dzięki czemu należy obecnie do grona najlepszych nie rumuńskich interpretów, którzy opanowali rumuński styl gry na fletni Pana. W ramach nauki języka rumuńskiego i literatury na Uniwersytecie w Amsterodamie Liselotte ukończyła w 1997 roku trzymiesięczny staż w okręgu Marmarosz w północnej Rumunii (Maramureş), gdzie prowadziła badania nad dotąd nie badaną dziedziną folkloru śpiewanego “Hora cu noduri”. Zdobyte tu doświadczenia muzyczne i duchowe dostarczają Liselotte inspiracji w muzykowaniu do dziś. Liselotte współpracuje regularnie z czołowym kanadyjsko – holenderskim organistą Andréé Knevelem, z którym koncertuje w Holandii, Kanadzie i USA. Współpracuje także ze znanymi organistami Martinem Mansem (Holandia) i Jaroslavem Tůmą (Republika Czeska). Koncertuje w Republice Czeskiej, Republice Słowackiej, Niemczech, Szwajcarii oraz Republice Południowej Afryki. Z mężem Janem Rokitą stworzyła nietradycyjny duet instrumentalny połączeniem fletni Pana i cymbałów. Program koncertowy małżeństwa Rokitów tworzy nie tylko folklor muzyczny Europy wschodniej, ale także transkrypcje i utwory oryginalne w takiej kombinacji (np. “Syrinx” en “Claire de lune” Klaudiusza Debussyego i transkrypcje utworów Béli Bartóka. W okresie adwentu Liselotte jest częstym gościem holenderskich chórów, z którymi występuje jako solistka. Od 2007 roku uczy gry na fletni Pana na prywatnych kursach w Holandii, Republice Czeskiej i Kanadzie. Liselotte jest nie tylko utalentowanym muzykiem, ale również zdolnym, erudowanym mówcą i prezenterem koncertów. Od 2008 roku Liselotte ma dyplom sommeliera (“winologa”) na holenderskiej akademii wina Nederland Wijnacademie i wspólnie z mężem Janem Rokitą stworzyli muzyczno – winne wieczory dla przedsiębiorstw i osób prywatnych. Program “Historia wina”, w którym Liselotte jest prowadzącą solistką, cieszył się powodzeniem przy różnych okazjach w Holandi (Rabobank). Od 2009 roku Liselotte jest właścicielką renomowanego dyplomu “Advanced Certifikate” przyznanego przez brytyjską organizację Wine & Spirit Education Trust (WSET).

(Biogram 2018)

Zwiń

SCHOLA FLORIANA (AT) męski żeński chorałowy


SCHOLA FLORIANA (AT) męski żeński chorałowy

Schola Floriana to męski zespół wokalny pod przewodnictwem dyrygenta – kapelmistrza Matthiasa Giesena. Powstała w roku 1999 przy Bazylice Opactwa im św. Floriana w St. Florian (Górna Austria).
Główna działalność zespołu to wykonawstwo najstarszych śpiewów muzyki kościoła Zachodniego – chorału gregoriańskiego. W bibliotece Opactwa St. Florian znajdują się najstarsze rękopisy muzyczne Austrii – neumatyczny zapis Lamentacji Jeremiasza z wieku XI, z których korzysta w swoim repertuarze Schola. Repertuar zespołu uzupełniają kompozycje w technice alternatim polegającej na śpiewaniu na przemian z grą organów części mszy lub innych nabożeństw, które wykonywane są razem z organistami Andreasem Etlingerem lub prowadzącym Scholę – Matthiasem Giesenem.

Celem Scholi Floriany jest nie tylko wykonawstwo tych najstarszych dóbr muzycznej kultury chrześcijańskiej podczas nabożeństw, ale także krzewienie tej muzyki w ramach koncertów i festiwali. Zespół uczestniczy w liturgii na zaproszenie rożnych kościołów i klasztorów, a także występuje podczas tournee koncertowych w kraju i na całym świecie, ostatnio w Izraelu, w Polsce, i w Niemczech. Schola Floriana ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych i telewizyjnych.

Obok repertuaru związanego z chorałem gregoriańskim, zespół wykonuje także wielogłosowe utwory na chór męski. Schola Floriana często występuje również w kooperacji z chórem chłopięcym St. Florianer Sängerknaben.

(Biogram 2013)

Zwiń

SCHOLA GREGORIANA CLAMAVERUNT IUSTI (PL) zespół żeński chorałowy

SCHOLA GREGORIANA CLAMAVERUNT IUSTI (PL) zespół żeński chorałowy

Zespół Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti powstał w marcu 2007 roku. Śpiewają w nim absolwentki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Celem działalności zespołu jest przede wszystkim wykonywanie i popularyzacja śpiewu gregoriańskiego z zastosowaniem owoców zaawansowanych studiów nad antycznymi rękopisami z IX, X i XI wieku. Proponowana interpretacja zapisów neumatycznych in campo aperto, respektująca kryteria semiologiczne, jest nie tylko historycznie prawdopodobna, ale umotywowana naukowo, gdyż mieści się w nurcie badań zapoczątkowanych przez Dom Eugene Cardine’a i jego uczniów. Zespół ma na swoim koncie liczne występy (liturgie i koncerty) w Polsce i za granicą, m.in.: we Włoszech, Francji, Belgii, Słowacji czy Litwie, a do jego ostatnich osiągnięć należy zdobycie we wrześniu 2011 roku dwóch pierwszych miejsc w kategoriach: Canto Gregoriano – Concorso i Canto Monodico Cristiano – Rassegna a Premi na 59. Międzynarodowym Konkursie „Polifonico” w Arezzo we Włoszech. Założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem Zespołu jest Michał Sławecki.

Solistka: Anna Mitura

Schola: Emilia Dudkiewicz, s. Gregoria Dworakowska OSB, Teresa Gręziak, Anna Krzysztofik, Maria Muszyńska, Izabela Piotrowska, Ewelina Podrażka, Łucja Sala-Izdebska, Diana Sobolewska, Małgorzata Sołtyk,

Magister chori, dyrygent: Michał Sławecki

(Biogram 2015)

Zwiń

SAJKA-BACHLER ELŻBIETA (PL & AT) altówka barokowa

SAJKA-BACHLER ELŻBIETA (PL & AT) altówka barokowa

Elżbieta Sajka-Bachler urodziła się w Krakowie, gdzie ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną na wydziale Pedagogiki Instrumentalnej, w klasie altówki prof. Bogusławy Hubisz-Sielskiej. W czasie studiów brała również lekcje gry na violi d’ amore w klasie prof. Błażeja Sroczyńskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Zainteresowanie tym instrumentem wpłynęło na decyzję wyjazdu do Wiednia i kontynuacji nauki gry na Universität für Musik und darstellende Kunst. Od roku 1995 związana była z wiedeńską orkiestrą grającą na instrumentach dawnych. Właśnie altówce barokowej poświęciła całą swoją uwagę. Brała udział w kurach muzyki dawnej i kameralnej prowadzonych przez Wernera Ehrhardta (Concerto Köln), José Vazqueza, Orkiestrę XVIII wieku i Lucy van Dael. Jest członkiem zespołów muzyki dawnej „Hofkapelle Esterhazy” (Fertöd, Węgry), Musica aeterna (Bratysława) oraz Orchester 1756, Ensemble 1756 (Salzburg) i Haydn Akademie (Wiedeń). Współpracuje z Clemencic Consort, The Czech Ensemble Baroque, Solamente Naturali (Bratysława). Występowała z solistami i dyrygentami takimi jak: Enrico Onofri, Ronald Brautigam, Alexei Lubimov, Andreas Steier, Julien Chauvin i Monica Huggett, Ton Koopman
i Paul McCreesh. Mieszka w Wiedniu gdzie prowadzi działalność koncertową
i pedagogiczną. Jest kierownikiem artystycznym Pandolfis Consort i dyrektorem następujących festiwali w Wiedniu: Międzynarodowego Festiwalu Biberowskiego (maj-czerwiec), Festivalu TELEMANN17 (2017) i Festiwalu VIVALDI18 (2018).
Elżbieta Sajka-Bachler jest ambasadorem violi (altówki) w Austrii i na świecie. Prowadzi kursy interpretacji wykonawstwa muzyki dawnej, głównie dla muzyków grających na współczesnych instrumentach (m.in. kurs mistrzowski na Akademii Muzycznej w Poznaniu) oraz uczestniczy czynnie w kongresach altowiolowych (Kraków 2013, Wellington 2017, planowany kongres w Rotterdamie 2018).

Nagrania fonograficzne dla wiedeńskiej firmy Gramola:
2017 „Adoration” muzyka wokalno-instrumentalna XVII/XVIII wieku z greckim kontratenorem Nikolasem Spanosem
2017 „Imagination” muzyka kameralna XVIII wieku na altówke i klawesyn.

(Biogram 2018)

Zwiń

SŁAWECKI MICHAŁ (PL) organy & maestro chori

SŁAWECKI MICHAŁ (PL) organy & maestro chori

Michał Sławecki – organista, kompozytor, dyrygent, gregorianista. Urodził się w Puławach. Ukończył Salezjańskie Liceum Muzyczne w Lutomiersku. W latach 2001-2006 studiował muzykę kościelną w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (organy – Magdalena Czajka, dyrygentura – Sławek A. Wróblewski), a w latach 2003-2008 kompozycję w klasie Stanisława Moryto, uzyskując dyplomy z wyróżnieniem. W roku akademickim 2006-2007 studiował w Conservatorio di Musica A. Casella w L’Aquila we Włoszech oraz odbył staż w Pontificio Istituto di Musica Sacra w Rzymie. Ukończył pięcioletni cykl kursów śpiewu gregoriańskiego AISCGre w Cremonie, studiując u takich specjalistów jak: Nino Albarosa (Cremona), Johannes B. Goschl (Monachium), Kees Pouderoijen (Wiedeń), Franz Karl Prasl (Graz), Federico Bardazzi (Florencja), Giovanni Conti (Lugano) czy Heinrich Rumphorst (Berlin). Michał Sławecki jest członkiem włoskiej i polskiej sekcji Associazione Internazionale Studi di Canto Gregoriano oraz Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Koncertuje jako solista, kameralista i akompaniator. Bierze udział w prawykonaniach utworów współczesnych kompozytorów polskich. Jest laureatem nagród i wyróżnień w konkursach kompozytorskich. W latach 2003-2013 roku pełnił funkcję organisty i kantora w Kościele Akademickim św. Anny przy Trakcie Królewskim w Warszawie. Jest II dyrygentem Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest także założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem zespołu Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti, z ktorym w 2011 roku wygrał 59. Międzynarodowy Konkurs Polifonico ‘Guido d’Arezzo’ (I miejsce w kategorii Canto Monodico Cristiano – Concorso oraz I miejsce ex aequo w kategorii Canto Monodico Cristiano – Rassegna a premi). Pracuje jako adiunkt na kierunku muzyka kościelna w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

(Biogram 2014)

Zwiń

SOSNOWSKA JOLANTA EWA (PL & AT) skrzypce & skrzypce barokowe & piła & sopran

SOSNOWSKA JOLANTA EWA (PL & AT) skrzypce & skrzypce barokowe & piła & sopran

Polska skrzypaczka Jolanta Sosnowska to artystka niesłychanie wszechstronna, obdarzona wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jej charyzmatyczne interpretacje, niezwykła ekspresja i subtelność, jej sceniczność – to wszystko zjednuje skrzypaczce zachwyt publiczności i przychylność krytyków. Uznawana za artystkę o ‚wulkanicznym’ temperamencie, muzykę czuje po prostu instynktownie.
Jolanta Sosnowska pochodzi z Warszawy, z rodziny o tradycjach muzycznych. W wieku lat 5 rozpoczęła naukę gry na fortepianie, a lekcje gry na skrzypcach – w wieku lat 6. Studia magisterskie ukończyła na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie uzyskała tytuł Master of Music na University of Illinois w USA kształcąc się pod kierunkiem Sibbi Bernhardssona. Swoją edukację kontynuowała w Austrii, gdzie odbyła podyplomowe studia skrzypcowe, a następnie ukończyła studia muzyki dawnej na Konservatorium Wien Privatuniversität. Jej profesorami byli Ewa Celestyna Kunikowska, Marek Zebura, Mirosław Ławrynowicz, Werner Hink, Gunar Letzbor i Ulrike Engel, a także Ruggiero Ricci, Wolfgang Marschner, Eric Höbarth, John Holloway i Giuliano Carmignola, u których odbyła liczne kursy mistrzowskie. W roku 2015 Jolanta Sosnowska obroniła pracę doktorską w swojej uczelni macierzystej – w UMFC w Warszawie i otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – Instrumentalistyka (promotor – prof. dr hab. Andrzej Gębski). Ukończyła również studia podyplomowe na UW z zakresu Marketingu Kultury na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.

Zwyciężczyni Konkursu Skrzypcowego im. Paula Rollanda w USA i finalistka kilku prestiżowych konkursów muzyki dawnej, Sosnowska jest artystką wykonującą z powodzeniem muzykę od baroku po współczesność z zachowaniem kanonów interpretacji każdej epoki.
Jolanta Sosnowska jest zwyciężczynią I nagrody w Konkursie Skrzypcowym im. Paula Rollanda w USA i finalistką kilku prestiżowych konkursów muzyki dawnej. W roku 2012, po sukcesach na II Międzynarodowym Konkursie im. Heinricha Bibera w St. Florian (2011), zaproszona była do wykonania solistycznych recitali w ramach prestiżowych festiwali muzyki dawnej, takich jak Resonanzen (w austriackim Konzerthaus Wien) i Innsbrucker Festwochen der Alten Musik.
Jako stypendystka holenderskiej Jumpstart Jr. Foundation ma też swoim koncie występy solowe w holenderskim Concertgebouw Amsterdam.
Oprócz występów w wielu krajach europejskich, koncertowała też w Japonii, Meksyku, Peru, Izraelu, w Rosji i w USA. Wraz z Marią Gabryś wystąpiła w roku 2015 dla Prezydent Malty – w pałacu San Anton w Attard na Malcie.

Szczególne miejsce w repertuarze Jolanty Sosnowskiej zajmuje muzyka nowa i nieznana obejmująca repertuar ostatnich 400 lat. Jej album z muzyką austriackiego baroku baRock & vienna, obejmujący premiery fonograficzne, ukazał się nakładem firmy For Tune, w grudniu 2015. W styczniu 2016 roku artystka (wraz z Mariettą Kruzel-Sosnowską i Marią Gabryś) wydała płytę CD Marian Sawa Complete Violin Music – prawykonania fonograficzne wszystkich utworów skrzypcowych Mariana Sawy. Nagranie to, opublikowane w firmie fonograficznej NAXOS, otrzymało nominację do nagrody Fryderyk 2017. Wcześniej, w roku 2011 na rynku ukazała się premierowa płyta Jolanty Sosnowskiej z utworami warszawskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku – Zygmunta Noskowskiego. Nagranie CD z tym repertuarem – Zygmunt Noskowski Chamber Music (także pierwsze w historii) – opublikowała wytwórnia Acte Préalable.

Działalność artystyczną Jolanty Sosnowskiej dopełniają występy i nagrania z austriackimi formacjami zajmującymi się wykonawstwem historycznym. Jako solistka, lider, a także członek zespołu współpracowała między innymi z: Ars Antiqua Austria (kier. Gunar Letzbor), Altomonte Ensemble St. Florian, Collegium Wartberg (kier. Jan Krigovsky), Ensemble vita & anima Innsbruck (kier. Peter Waldner), Haydn Akademie (dyr. Anton Gabmayer), Pandolfis Consort (kier. E. Sajka-Bachler), Wiener Akademie (dyr. Martin Haselböck), Tiroler Barockinstrumentalisten (dyr. Wolfgang Kostner & Jörg Haloubek). Współpracowała także z orkiestrami szwajcarskimi, takimi jak La Cetra Basel (dyr. Andrea Marcon) czy die Freitagsakademie Bern (kier. Katharine Suske). Z tymi zespołami występowała między innymi w Berliner Konzerthaus, w Concertgebouw Brugge w ramach MA Festival, w praskim Rudolfinum, w NCPA w Pekinie, a także w Jerusalem Theater w ramach The Jerusalem Festival.

Jako kameralistka Jolanta Sosnowska dokonała ponadto nagrań płytowych dla takich wytwórni jak Sony Classical, Pan Classics, Gramola, czy Deutsche Grammophon, a także audycji radiowych – m.in. dla radia austriackiego ORF czy meksykańskiego radia OPUS – czy telewizyjnych (TV Trwam).

Szczególne miejsce w życiu muzycznym artystki zajmuje współpraca z Orchester von St. Augustin, (jako solistka, koncertmistrz i członek zespołu), która od stuleci dokonuje wykonań i nagrań CD muzyki sakralnej Klasyków Wiedeńskich podczas każdej co tygodniowej sumy niedzielnej w wiedeńskim kościele cesarskim OO. Augustianów (Augustinerkirche).

Wszechstronność artystki objawia się również w innych aktywnościach…
Sosnowska zajmuje się działalnością naukową – publikuje dla niemieckiego wydawnictwa Akademikerverlag: jej książka pod tytułem „Die Orchester- und Ensembleaufstellung im 18. Jahrhundert unter besonderer Berücksichtigung der Position des Geigers – ausgewählte Beispiele“ wydana została w roku 2014. Artystka prowadzi wykłady i kursy mistrzowskie z zakresu wykonawstwa współczesnego i historycznego na całym świecie, np. w Conservatorio National de Musica – Mexico DF w Meksyku. Zapraszana jest też regularnie do udziału w konferencjach naukowych na uczelniach wyższych, np. w UMFC w Warszawie, a także do prowadzenia warsztatów stylistyki wykonawczej i retoryki Baroku w ramach Punktu Konsultacyjnego CEA we Wrocławiu.

Jako kierownik artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Rożyńsku Wielkim na Mazurach, Jolanta Sosnowska współpracuje z wieloma muzykami z całego świata, animując tym samym życie muzyczne północno-wschodniego regionu Polski. W latach 2011-2016 była dyrektorem artystycznym i programowym Piskich Spotkań z Muzyką Klasyczną, jest także pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu Barok na Mazurach.
Skrzypaczka jest aktywnym członkiem Towarzystwa im. Mariana Sawy, działając na rzecz promocji twórczości tego wybitnego kompozytora. Artystka współdziała również z fundacjami w Polsce (np. Dary Losu) wykonując solowe koncerty charytatywne na rzecz chorych dzieci. Jest także członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Sosnowska koncertuje na trzech instrumentach: historycznym – „Johann Christian Ficker, Markneukirchen (Niemcy), ok. 1770”, romantycznym – „Samuel Nemessányi, Budapeszt (Węgry), 1870, oraz na współczesnym – „Józef Bartoszek, Zakopane 1993”.

Od roku 2005 artystka mieszka w Wiedniu.

(Biogram 2017)

Zwiń

SMIDOVA KALVAHOVA KATERINA (CZ) sopran

SMIDOVA KALVAHOVA KATERINA (CZ) sopran

Czeska sopranistka Kateřina Šmídová Kalvachová urodziła się w Pradze. Studia wokalne odbyła na Uniwersytecie Sztuk Performatywnych w Bratysławie (Słowacja) w klasie śpiewu Zlaticy Livorovej oraz w na Uniwersytecie Sztuki Performatywnych w Pradze w klasie śpiewu prof. Magdaleny Hajossyovej. Swoje umiejętości doskonaliła na wielu wokalnych kursach mistrzowskich w Czechach i na Słowacji u takich autorytetów jak Peter Dvorsky czy Magdalena Blahusiakova. W 2010 roku Kateřina Kalvachová Šmídová została lauretką III nagrody na konkursie wokalnym im. A. Dvořaka w Karlowych Varach. W roku 2012 była natomiast półfinalistką w Światowym Konkursie Operowym w Savolinnie (Finlandia), a w roku 2013 w Konkursie im. F. Vinas w Barcelonie (Hiszpania). Repertuar śpiewaczki koncentruje się głównie wokół dzieł oratoryjno-kantatowych. Wykonuje ona partie sopranowe w utworach takich jak Stabat Mater (A. Dvořak), Święta Ludmiła (A. Dvořak), Oratorium Bożonarodzeniowe (J. S. Bach), Msza głagolicka (L. Janaček), Requiem (G. Verdi), Carmina burana (C. Orff) czy Mojżesz (S. Bodorova). Wokalistka występowała na takich renomowanych festiwalach w Czechach jak Mahler‘s Jihlava, Maj Janačka czy Music of Prague Castle. Na rozwój kariery artystki znacznie wpłynęła współpraca z dwiema osobistościami z czeskiej sceny muzycznej: dyrygentem Milosem Krejci i tenorem Stefanem Margitą. Kateřina Kalvachová Šmídová ma na swoim koncie współpracę i występy z takimi orkiestrami i zespołami jak The Philharmonie Luxembourg, Filharmonia Zielonogórska, The Prague Symphony Orchestra FOK, The Brno Philharmonic Orchestra, The Bohuslav Martinu Philharmonic Orchestra Zlin itd. Współpracuje z takimi dyrygentami jak Charles O. Munroe, Steven Lipsitt, Muhai Tang, Ulrich Backofen, Petr Altrichtr, Oliver Dohnanyi, Tomas Brauner czy Jaroslav Kyzlink. Wokalistka ma również w repertuarze ole operowe. Występuje na deskach Teatru im. F.X. Saldy w Liberecu i w Teatrze im. J.K. Tyla w Pilznie. Wykonuje dzieła Dvořaka, Offenbacha i Smetany (np. Rusałka, Opowieści Hoffmana i Sprzedana Narzeczona).

(Biogram 2015)

Zwiń

SUCHOWIERZCH TOMASZ (PL) fagot

SUCHOWIERZCH TOMASZ (PL) fagot

Tomasz Suchowierzch urodził się w roku 1977 w Komarowie na Zamojszczyźnie. Edukację muzyczna rozpoczął w wieku 8 lat, zaczynając na akordeonie oraz forte­pianie w Państwowej Szkole Muycznej I-go stopnia w Biłgoraju, kontynuując ją 5 lat póżniej w Ogólnokształcącej Szkole Mu­zycznej I-go i II-go stopnia im. Karola Li­pińskiego w Lublinie Równolegle z nauką w liceum, rozpoczęła się przygoda z fagotem pod kierunkiem mgr Piotra Dąbrowskiego. W 1998 roku zdał do Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, do klasy fagotu profesora Bogumiła Gadaw­skiego. Zaczął również pracę zawodową w Warszawskiej Operze Kameralnej z którą m.i. do dziś koncertuje. Od dwóch lat mieszka z rodziną w Jele­niej Górze wraz z żoną pracuje w Filharmonii Dolno­śląskiej w Jeleniej Górze, jako muzyk fagocista solista. Do dziś gra i współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju. Koncertuje wiele w kraju i zagranicą.

(Biogram 2009)

Zwiń

SULIMA RAFAŁ (PL) organy

SULIMA RAFAŁ (PL) organy

Rafał Sulima – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie,filia w Białymstoku w trzech specjalnościach:
– organy (2003) prof. Maria Terlecka
– muzyka kościelna (2004) prof. Michał Dąbrowski
– śpiew solowy (2008) prof. Cezary Szyfman
W roku 2001 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na II Ogólnopolskim Konkursie Organistów „Pro Organo 2007” w Warszawie, zajął pierwsze miejsce, zdobywając nagrodę Grand Prix. Rafał Sulima jest również laureatem konkursu „Primus Inter Pares” w roku 2004. Obecnie jest wykładowcą organów, improwizacji, śpiewu, oraz akompaniamentu liturgicznego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Białymstoku.
W swoim dorobku artystycznym ma liczne koncerty organowe, kameralne, także wokalne. Współpracuje z Chórem Filharmonii i Opery Podlaskiej oraz chórami akademickimi. Od roku 2003 jest organistą w Świętej Lipce, gdzie oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych, prezentuje brzmienie wspaniałych i znanych w kraju i za granicą, barokowych organów. W maju 2008 roku ukazała się solowa płyta CD Rafała Sulimy z nagraniem właśnie tego instrumentu, która w roku 2009 uzyskała status złotej płyty.
Od 2009 roku jest również dyrygentem chóru Kontrapunkt w Ełku, angażując się w społeczną działalność na rzecz miasta i powiatu. Rafał Sulima otrzymał Nagrodę Artystyczną – Białą Lilię 2010 przyznaną przez Prezydenta Miasta Ełku, a przez Fundację Środowisk twórczych w Olsztynie został uznany wraz z chórem KONTRAPUNKT Talentem Roku 2010.

(Biogram 2013)

Zwiń

SUSKE KATHARINA (AT & CH) obój barokowy

SUSKE KATHARINA (AT & CH) obój barokowy

Edukacja artystki rozpoczęła się w jej rodzinnym mieście Grazu (Austria), gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia na flecie blokowym w Musikhochschule Graz. Następnie odbyła studia pod kierunkiem Pedro Memmelsdorffaw Scuola Civica w Mediolanie (Włochy). Następnie artystka kształciła się w Wiedniu, gdzie odbyła studia na oboju barokowym w Musikhochschule Wien w klasie Hansa Petera Westermanna oraz w Royal Conservatory Den Haag (Holandia) z profesroem Ku Ebbinge. W roku 2003 była stypendystką rządu Szwajcarii w Nowym Jorku (USA).
Katharina Suske jest założycielką i dyrektorem artystycznym zespołu muzyki dawnej pod nazwą “Die Freitagakademie” w Bernie (Szwajcaria). Z zespołem tym prowadzi od 2001 roku serie koncertów pod nazwą “Freitagskonzerte”, które regularnie odbywają się w muzeum sztuki (Kustmuseum) w stolicy Szwajcarii.

Oprócz działalności z własnym zespołem, artystka występuje jako oboistka barokowa i flecistka (flet blokowy) z najważniejszymi na scenie barokowej formacjami muzycznymi, wśród których warto wymienić: Akademie für Alte Musik Berlin, Drottningholms Baroque Ensemble, Wiener Akademie, Concilium Musicum Wien, Les talens lyriques, Münchner Hofkapelle, La Scintilla, I barocchisti, London baroque czy Ensemble 415 pod dyrekcją takich osobowości jak np. Nikolas Harnoncourt, Clara Banchini czy William Christi.

Katharina Suske nagrywa także solo. Wśród jej płyt na uwagę zasługują następujące produkcje: 2000 – J. G. Janitsch: Chamber music / Die Freitagsakademie (Co-produkcja Swiss broadcasting corporation i DRS2/ Sonimex); 2001 – J. S. Bach: Concertos / Die Freitagsakademie (ORF EDITION ALTE MUSIK); 2004: J. S. Bach: Wedding cantatas / Die Freitagsakademie, with Susanne Rydén, soprano (ORF EDITION ALTE MUSIK); 2008 – J.S. Bach / Suffi: (Cantatas by Bach combined with Suffi-music/ pod dyrekcją H. Griffithsa); 2009 – Travelogues of Italy.

(Biogram 2018)

Zwiń

SZADEJKO ANDRZEJ (PL) organy

SZADEJKO ANDRZEJ (PL) organy

Andrzej Szadejko, urodzony w 1974 roku w Gdańsku, studiował grę organową w Gdańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Leona Batora, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera.

W roku 2002 obronił przewód dokorski w Akademii Muzycznej w Łodzi a w 2012 uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W Schola Cantorum Basiliensis ukończył także z wyróżnieniem naukę śpiewu w klasie Richarda Levitta oraz kurs kompozytorski u Rudolfa Lutza.

Był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Fundacji Kultury, Miasta Basel, Doms-Stiftung, Organ Summer Academy w Haarlem (Holandia).

Uczestniczył aktywnie w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Holandii

i Szwajcarii, prowadzonych przez wybitnych organistów europejskich (ok. 30 kursów).

Jest finalistą i laureatem wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą (Rumia, Gdańsk, Warszawa, Odense-finał, Brugge-wyróżnienie).

Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce i innych krajach europejskich (Szwajcaria, Czechy, Dania, Holandia, Szwecja, Włochy, Niemcy, Finlandia). Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się śpiewem w repertuarze kameralnym i oratoryjno-kantatowym, a także komponowaniem.

Obecnie jest adiunktem w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Prowadził kursy interpretacji muzyki organowej w Polsce i Finlandii.

Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów Mertena Friese w kościele oo. Franciszkanów p/w św. Trójcy w Gdańsku.

Współpracuje z Biblioteką Gdańską PAN w opracowaniu nagrań i druków muzykaliów gdańskich.

Jest szefem i założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego GOLDBERG BAROQUE ENSEMBLE (www.goldbergensemble.eu), z którym nagrywa premierowe wykonania gdańskich kantat kompozytorów osiemnastowiecznych. Płyta „Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat. Vol I” otrzymała nagrodę czytelników Gazety Wyborczej w kategorii muzyki klasycznej – SZTORM 2008, a płyta „Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat. Vol. II była nominowana do tej nagrody w roku 2010. W roku 2011 ukazała się kolejna płyta z tej serii z kantatami wielkopostnymi.

W 2008 roku ukazał się także jego dwupłytowy album solowy z premierowymi nagraniami utworów organowych dwóch uczniów J.S.Bacha działających w Gdańsku i Rydze – Friedricha Mohrheima i Gottlieba Müthela,. Płytę wydała renomowana wytwórnia niemiecka Motette-Psallite.

W roku 2011 nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukazała się książka poświęcona twórczości dwóch uczniów Jana Sebastiana Bacha, działających nad Bałtykiem p.t. „Styl i Interpretacja w utworach organowych Friedricha Christiana Mohrheima (1719?-1780) i Johanna Gottfrieda Müthela (1728-1788). Zagadnienia wykonawcze i stylistyczne muzyki organowej w regionie południowego Bałtyku w osiemnastym wieku”. Książka otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Książek Naukowych we Wrocławiu. W tym samym roku nakładem wydawnictwa muzycznego Polihymnia ukazało się wydanie własnego utworu Missa Brevis na chór 8-głosowy a’cappella. Wydanie to zostało sfinansowane ze Stypendium Marszałka Województwa dla Młodych Twórców.

(Biogram 2012)

Zwiń

SZOPA JAN ALEKSANDER (PL) organy

SZOPA JAN ALEKSANDER (PL) organy

Aleksander Jan Szopa urodził się w 1997 roku w Chicago, w USA. W roku 2010 ukończył Państwową Szkołą Muzyczną nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie fortepianu u Pani Prof. Mirosławy Urbańskiej. W roku 2016 otrzymał świadectwo dojrzałości i dyplom muzyczny w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr. 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Jego nauczycielami były prof. Emilia Dziubińska (organy) i prof. Maria Grzebalska (fortepian)
Od 15 roku życia Aleksander Jan Szopa rozwija zainteresowania związane z kompozycją. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt utworów organowych, fortepianowych, kameralnych i orkiestrowych. Jego kompozycja symfoniczna ‘BRAVEHEART – Inspiration’ została wykonany przez szkolną orkiestrę na koncercie charytatywnym 18 marca 2016 roku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Młody muzyk jest laureatem nagród w konkursach: w 2015 roku zdobył II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Mariana Sawy, a w 2016 roku wyróżnienie na II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Fide et Amore z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Muzyki Kościelnej, w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego i fortepianu oraz kompozycji prof. Marcina T. Łukaszewskiego

(Biogram 2017)

Zwiń

SZLACHETKO IZABELA (PL & IT) trąbka & skrzydłówka

SZLACHETKO IZABELA (PL & IT) trąbka & skrzydłówka

Izabela Szlachetko urodziła się w Zielonej Górze. Jest absolwentką klasy trąbki prof. Wiesława Woźnickiego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Konserwatorium im. Niccolò Paganiniego w Genui (Włochy). Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Olsztynie. Swój kunszt wykonawczy doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Anatolija Sielianina i Sandro Verzariego.
Artystka występuję od lat jako solistka lub członek zespołów kameralnych i orkiestr w całej Europie. W Polsce współpracowała z orkiestrą Teatru Wielkiego i z Estradą Kameralna Filharmonii Narodowej. Jako solistka specjalizuje się wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku, koncertując na trąbce barokowej i trąbce piccolo. Znaczne miejsce w jej repertuarze zajmuje także muzyka XIX i XX wieku, którą wykonuje na trąbce i Flügelhornie. Trasy koncertowe trębaczki wiodły ją między innymi na festiwale muzyczne w Bazylice św. Praksedy w Rzymie, do Bazyliki św. Petroniusza w Bolonii, czy w kaplicy Zamku Kròlewskiego Frederiksborg w Danii. Artystka ma na swoim koncie również nagrania plytowe. Wspólnie z mężem nagrała CD pt. Musica Instrumentalis. Sonate e Concerti per Tromba e Organo nel Secolo di Giovanni Domenico Cassini.
Izabela Szlachetko łączy działalność artystyczną z pedagogiczna. Od 2001 roku jest nauczycielem trąbki w Istituto Comprensivo w Varazze (Włochy).

(Biogram 2014)

Zwiń

TERLECKA MARIA (PL) organy

TERLECKA MARIA (PL) organy

Prof. Maria Terlecka jest absolwentką warszawskiej PWSM, którą ukończyła w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego oraz w klasie fortepianu prof. Juliusza Bożyma. Od momentu ukończenia studiów stale prowadzi aktywną działalność artystyczną. Koncertuje zarówno w kraju jak i poza jego granicami – m.in. w Danii, Szwecji, Niemczech i w krajach byłego Związku Radzieckiego, dając recitale organowe, biorąc wielokrotnie udział w koncertach z towarzyszeniem orkiestry i uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach organowych. Jej występom towarzyszą entuzjastyczne recenzje prasowe:

…absolutna precyzja, wirtuozowska technika w grze na manuale i pedale… Nordwest Zeitung

…koncert organowy był wielkim przezyciem. Zadziwiająca technika i muzykalność Marii Terleckiej na długo pozostaną w naszej pamięci… Walsroder Zeitung

…Maria Terlecka – wielki temperament i wielka dyscyplina… Nordsee Zeitung

…Maria Terlecka – organistka tytanka… Głos Szczeciński

…Maria Terlecka – królową białostockich muzyków… Kurier Podlaski

Maria Terlecka łączy ożywioną działalność koncertową z pracą pedagogiczną. Prowadzi klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku oraz w Zespole Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Białymstoku. Ma na swoim koncie liczne nagrania radiowe.

(Biogram 2010)

Zwiń

URBANIAK KRZYSZTOF (PL) organy

URBANIAK KRZYSZTOF (PL) organy 

Krzysztof Urbaniak jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego. Ukończył także Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie organów prof. Ludgera Lohmanna oraz w klasie klawesynu prof. Jörga Halubka (Künstlerische Ausbildung i Konzertexamen). Jest kierownikiem Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w której prowadzi swoją klasę organów. Jest także adiunktem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach organowych, były to między innymi: I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Arpa Schnitgera (Brema, 2010), I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Willema Hermansa (Pistoia, 2009), II nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Franza Schmidta (Kitzbühel, 2006), II nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Petra Ebena (Opava, 2004), I nagroda – V Konkurs Polskiej Muzyki Organowej (Legnica, 2002). Juror konkursów organowych (m.in. Internationaler Gottfried-Silbermann-Wettbewerb – 2017, International Schnitger Organ Competition – 2015, II Międzynarodowy Konkurs Organowy „W kręgu europejskich organów barokowych” – 2014). Ma na swoim koncie publikacje solowych płyt CD dla wydawnictw niemieckich. W sezonach 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016 pełni funkcję artysty w rezydencji Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W latach 2013-2016 pełnił funkcję rzeczoznawcy do spraw zabytkowych organów przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej. Jest ponadto założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku oraz kuratorem organów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

(Biogram 2018)

Zwiń

WALDNER PETER (AT) organy

WALDNER PETER (AT) organy

Klawesynista i organista Peter Waldner uważany jest za eksperta w dziedzinie utworów Jana Sebastiana Bacha i muzyki epoki Renesansu oraz Baroku. Peter Waldner pochodzi z miejscowości Mals im Vinschgau w Austrii. Studiował muzykologię i germanistykę Uniwersytecie im. Leopolda Franzensa w Innsbrucku, a także Klawesyn, Organy i Fortepian na Tiroler Landeskonservatorium w tymże mieście, w klasach profesorów Reinharda Jauda i Bożydara Noeva.
W latach 1992-1995, w ramach stypendium Regiolnu Tyrolskiego i Austriackiego Ministerstwa Nauki i Sztuki, Peter Waldner doskonalił swoje muzyczne umiejętności w Holandii, Francji i w Szwajcarii u takich profesorów jak Gustav Leonhardt (Amsterdam), William Christie (Paryż), Hans van Nieuwkoop i Kees van Houten (Amsterdam) i Jean-Claude Zehnder (Bazylea). Dodatkowo uczestniczył w kursach mistrzowskich w całej Europie u Luigi Ferdinando Tagliaviniego, Jespera Christensena, Kennetha Gilberta, Haralda Vogla, Pierre Hantaia i Daniela Rotha.
Od roku 1988 Peter Waldner jest organistą kościoła Landschaftliche Pfarre Mariahilf w Innsbrucku (Austria). Pracuje także jako pedagog: wykłada klawesyn, organy i bas cyfrowany na Tiroler Landeskonservatorium i na filii Uniwersytetu Muzycznego Mozarteum w Innsbrucku.
Artysta koncertuje na całym świecie i dokonuje nagrań radiowych i telewizyjnych dla takich stacji jak austriackie ORF, włoskie RAI, holenderskie KRO. Dokonuje też rejestracji dźwiękowych na płytach CD. Jego płyty “Orgellandschaft Ritten I & II” otrzymały prestiżową nagrodę „Pasticcio-Preis” austriackiego radia ORF.
Peter Waldner jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertowego muzyki dawnej “Innsbrucker Abendmusik” i założycielem zespołu muzyki barokowej “vita & anima”, z którym przez dekady realizuje niecodzienne projekty fonograficzne i koncertowe.
Artysta współpracuje także z innymi zespołami i artystami, cenionymi i znanymi w świecie muzyki dawnej: La Capella Reial de Catalunya & Le Concert des Nations (Jordi Savall), Atalanta Fugiens Milano, La Venexiana, Prihsna Ensemble, Les Sacqueboutiers de Toulouse, Piccolo Concerto Wien i Oni Wytars.

(Biogram 2016)

Zwiń

WALL THOMAS (AT) organy

WALL THOMAS (AT) organy

Wiolonczelista Thomas Wall urodził się w Linzu (Austria). Pochodzi z rodziny o długowiekowych tradycjach muzycznych. Ukończył renomowaną tysiącletnią szkołę chóralną St. Florianer Sängerknaben w St. Florian. Studia pedagogiczne odbył na Konserwatorium Muzycznym im. Brucknera w Linzu. Jest absolwentem Mozarteum – słynnego uniwersytetu Muzycznego w Salzburgu, gdzie ukończył klasę wiolonczeli. Jego profesorami i mistrzami byli: Nikolaus Harnoncourt, William Bleeth, Paul Tortelier i Siegfried Palm.
Thomas Wall od ponad 30 lat odnosi sukcesy na scenach kraju rodzinnego i poza jego granicami. Koncertuje jako solista lub koncertmistrz. Współpracował z dziesiątkami liczących sią zespołów muzycznych, był solistą orkiestry Camerata Austriaca z którą występował w Hiszpanii i we Włoszech. W latach 1982-1984 współpracował z włoskim zespołem Orchestra Philharmonico Arena di Verona. W latach 1985-1992 był solistą Konzertensmble Salzburg. W latach 2011-2012 współpracował z Cyprus Symphonic Orchestra. Odbył wiele tournée koncertowych z zespołem Virtuosi di Vienna oraz z Johann Strauß Kapelle Wien, a także z Brucknerorchester Linz, Ensemble Die Donausalonisten  i z Trio Ars Futura. Ma na swoim koncie prawykonania i nagrania muzyki filmowej z Vienna Festival Symphonic Orchestra i koncerty w ramach takich festiwali austriackich jak Styriate i Salzburger Festspielen i innych.
W roku 1992 Tomas Wall założył Crossover Ensemble MTW – z którym koncertował na w ramach licznych prestiżowych festiwali Jazzowych i festiwali muzyki nowej. Z zespołem tym nagrywał płyty CD, także z własnymi kompozycjami.
Artysta zajmuje się także muzyką barokową. Współpracuje ze znaną w Europie formacją barokową Barockcellist Ars Antiqua Austria. W latach 1994-2000 koncertował też z zespołem Wiener Akademie, a także z francuską orkiestrą Musiciens de Louvre.
W roku 1996, razem ze znanym kompozytorem austriackiem – zakonnikiem, augustianinem A. Franzem Kropfreiterem założył orkiestrę Altomonteorchester St.Florian, która dokonała wielu nagrań, między innymi symfonii Antona Brucknera (nagrody, np.: Supersonic Pizzicato). W roku 2000 powołał do życia, wraz z Gunarem Letzborem, cykl koncertowy Fiori Musicali w St. Florian.
Jako kameralista i solista występuje z recitalami – z fortepianem i organami – w Austrii, Finlandii, Estonii, Niemczech, z organistami takimi jak Matthias Giesen, Segej Tcherepanov (Lübek) czy Edouard Oganessian (Paryż), a także z innymi muzykami w Rosji, Japonii i w Meksyku.
Od roku 1985 Thomas Wall jest pedagogiem Musikschule der Stadt Linz. Od roku 2006 jest też w radzie programowej i przedstawicielskiej festiwalu Florianer Brucknertage.
W 2016 ukazała się jego kolejna płyta ‘Die Kunst der Fuge’ z improwizacjami wykonywanymi wraz z Thomas Wall Ensemble.

(Biogram 2017)

Zwiń

WAWRZYNIAK PRZEMYSŁAW (PL)

Przemysław Wawrzyniak jest muzykiem grającym na dudach szkockich, fletach irlandzkich, bodhranie (bodhran – czytaj : boran – irlandzki bęben obręczowy), cajonie (cajon – czytaj: kachon ). Od wielu lat zafascynowany „World Music„ – w szczególności muzyką celtycką – Szkocja – Irlandia – Bretania, którą wykonuje w tradycyjnych i współczesnych aranżacjach. Występuje w tradycyjnym szkockim stroju – kilcie, co czyni jego koncerty atrakcyjne również wizualnie. Koncertuje jako solista oraz z towarzyszeniem innych instrumentalistów i zespołów, w skład których wchodzi instrumentarium: skrzypce – akordeon – instrumenty perkusyjne – klawiszowe – harfa celtycka – gitara – z towarzyszeniem orkiestr – chórów – organów kościelnych.

Dotychczas współpracował muzycznie między innymi z : Januszem Józefowiczem w musicalu „Piotruś Pan˝, Chórem UAM w Poznaniu pod dyr . Jacka Sykulskiego Lindsayem Davidsonem – szkockim dudziarzem i kompozytorem, u którego uczył
się gry na dudach szkockich. Artysta jest założycielem i muzykiem celtyckiego zespołu muzycznego CALEDONIA .

(Biogram 2011)

Zwiń

WRÓBEL ANDRZEJ (PL)

Wiolonczelista Andrzej Wróbel ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1972 roku. Od tego roku jest zatrudniony w Uczelni jako pracownik dydaktyczny. Jego działalność artystyczna zaczęła się jeszcze przed ukończeniem studiów. W latach 1966-86 pracował w Zespole Kameralistów Filharmonii Narodowej pod kierunkiem K. Teutscha. W 1972 założył razem z J. Tawroszewiczem kwartet smyczkowy – “Kwartet Polski”. Z tym kwartetem otrzymał nagrody na konkursach: Colmar I nagroda, Belgrad II nagroda, Monachium III nagroda. Kwartet dokonał licznych nagrań dla radiofonii niemieckiej, szwajcarskiej, francuskiej i polskiej. Nagrał też płytę dla Polskich Nagrań. Był założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej z Jerzym Maksymiukiem. W roku 1986 założył zespól kameralny Camerata Vistula, który do tej pory jest przez niego kierowany. Zespół prowadzi ożywioną działalność, koncertuje w wielu krajach Europy i Ameryki, nagrywa płyty. Oprócz działalności kameralistycznej Andrzej Wróbel prowadzi także działalność solistyczną. W PWM wydał Trio fortepianowe i Kwintet smyczkowy op. 20 Ignacego F. Dobrzyńskiego i II i III Kwartet smyczkowy Zygmunta Noskowskiego, Kwintet fortepianowy Józefa Nowakowskiego. Opracował i przygotował do druku Wariacje na kwartet smyczkowy, Sekstet fortepianowy, Scenę dramatyczną Antoniego Stolpego oraz wiele innych (ponad 80) dzieł polskiej muzyki kameralnej. W roku 2003 zorganizował I Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej w latach następnych dalsze edycje Festiwali Polskiej Muzyki Kameralnej. Oprócz wymienionych zajęć Andrzej Wróbel jest także organizatorem koncertów. W czasie dwudziestu czterech lat kierowania Zespołem Camerata Vistula zorganizował (i wykonał) kilkaset koncertów.

(Biogram 2014)

Zwiń